شیر آغوز، مقوی ترین انتخاب طبیعی

بوسیله ۱۳۹۹-۰۳-۰۷ زندگی سالم, وبلاگ

گوساله ها، خوک ها، بزها، بره ها و کره اسب ها با سیستم ایمنی نابالغ متولد می شوند. در نتیجه نوزاد این حیوانات پس از تولد مستعد ابتلا به بیماری های عفونی (مانند بیماری های تنفسی و اسهال) هستند. کلستروم اولین ترشح پس از زایمان است که بعد از تولد برای این نوزادان بسیار حیاتی می باشد. کلستروم، ایمنی غیر فعال، مواد مغذی و بیش از ۵۰ ماده فعال زیستی شناخته شده را برای شروع تولد فراهم می کند.

در مقایسه با شیر حیوانات بالغ ،آغوز نه تنها ایمنی غیر فعال را فراهم می کند ، بلکه مواد تشکیل دهنده بسیار غلیظی را نیز برای رشد ارگان های مختلف از جمله سیستم ایمنی و دستگاه گوارش فراهم می کند. علاوه بر عوامل ایمنی ذکر شده (به عنوان مثال ایمونوگلوبولین ها ، لکوسیت ها) مواد ضد میکروبی مانند لاکتوفرین ، لاکتوپراکسیداز و لیزوزیم اولین خط دفاع در برابر عوامل بیماری زا و مهاجم هستند. این آنزیم ها رشد گونه های میکروبی (مانند باکتری ها ، ویروس ها) و سلول های آلوده را مهار کرده و آن ها را از بین می برند. علاوه بر این ، فاکتورهای رشد ، مهمتر از همه اجزای فعال پربیوتیک (به عنوان مثال الیگوساکاریدهای شیر) از تکثیر سلولی ، تمایز و سنتز پروتئین در روده حمایت می کنند. تأمین کافی و زودرس آغوز باعث جذب مواد مغذی ، در نتیجه ویلی طولانی تر و سرعت ترمیم بهتر سلول های روده آسیب دیده می شوند.

برای شروع پر انرژی در زندگی و تسهیل تغییر شدید از رژیم داخل رحمی به رژیم خارج از رحم ، آغوز حاوی مواد مغذی با ارزش غذایی بالا شامل چربی ، پروتئین ، ویتامین ها است. چربی و لاکتوز منابع انرژی اساسی برای تنظیم دمای بدن در گوساله های پرخطر و نشخوارکنندگان کوچک هستند.

آغوز (کلستروم) ، مقوی ترین انتخاب طبیعی

به اولین شیری که پس از زایمان ترشح می‌شود، آغوز می‌گویند که شامل مقادیر فراوانی پروتئین است. در زبان علمی به آن کُلستروم می‌گویند. آغوز نوعی از شیر است که توسط غده های پستانی  در اواخر حاملگی  تهیه و ساخته می‌شود. آغوز دارای پادتن هایی است که از نوزاد در برابر بیماری‌ها حفاظت می‌کند و نسبت به شیر معمولی مادر دارای چربی  کمتر و پروتیِن بیشتر می‌باشد.

گوساله ها هم مثل بقیه پستانداران با سیستم ایمنی ضعیف متولد می شوند. در نتیجه نوزاد این حیوان پس از تولد مستعد ابتلا به بیماری های عفونی (مانند بیماری های تنفسی و اسهال) هستند.

برای شروع پر انرژی در زندگی و تسهیل تغییر شدید از رژیم داخل رحمی به رژیم خارج از رحم ، آغوز حاوی مواد مغذی با ارزش غذایی بالا شامل چربی ، پروتئین ، ویتامین های مختلف میباشد.  این ماده منبع انرژی اساسی برای تنظیم دمای بدن در گوساله ها می باشد.

آغوز در انسان هم هنگام اولین شیردهی به عنوان اولین چیزی است که نوزاد انسان می‌خورد بنابراین، ماده‌ای حیات‌بخش برای حمایت اولیه از دستگاه ایمنی آن‌ها با محتوایی شامل پروتین های لاکتوفرین ، مواد معدنی ، ویتامین ها ، آنزیم ها و دیگر فاکتورهای مهم رشد می‌باشد.

کلستروم، ایمنی غیر فعال، مواد مغذی و بیش از ۵۰ ماده فعال زیستی شناخته شده را برای شروع تولد را فراهم می کند.

نظرتان را بگویید