نهال چندلر

گردوی پیوندی چندلر دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر آفات و سرما بوده و در حال حاضر محبوب‌ترین رقم گردو در ایالات متحده‌ی امریکا به شمار می‌رود. گردوی چندلر رقم مناسبی برای مناطق خشک است و سازگاری خوبی با شرایط آب و هوایی ایران دارد. از ارقام فرانکت, فرنور و روند جهت گرده‌افشانی باغات گردوی چندلر استفاده می‌شود.
فاصله‌ی کاشت گردوی چندلر 7*5 بوده و به ازای هر هکتار 280 اصله نهال گردو کاشته می‌شود. برخی از ویژگی‌های نهال چندلر به شرح زیر است:
1. دیرگل بودن و مقاومت بسیار بالا در برابر سرما
2. زودبازده بودن
3. پایه کوتاه بودن
4. مقاومت بسیار بالا در برابر بیماری‌ها
5. باردهی جانبی
6. یک‌دست بودن محصول

نهال فرنور

گردوی فرنور یکی از ارقام تجاری و پوست‌کاغدی فرانسه محسوب می‌شود. از ویژگی‌های این رقم می‌توان به داشتن مغزی با رنگ روشن، عملکرد خوب، مقاومت نسبت به کرم سیب و بیماری بلایت گردو اشاره کرد. نهال فرنور نسبت به دیگر ارقام مقاومت بیشتری در مقابل سرمای بهاره دارد و شاتون‌های آن اغلب در اثر سرما از بین نمی‌روند. برای گرده‌افشانی فرنور معمولاً از گردوی رقم فرنت، سبین و پولیناتور استفاده می‌شود. زمان گلدهی فرنور عموماً اواخر فروردین است و اصطلاحاً گردوی دیرگل محسوب می‌شود. در هر گل 2 الی 4 گردو تولید می‌شود، وزن هر یک حدود 12 گرم بوده و درصد مغز آن نسبت به پوست حدود 49 درصد است. در طرح‌ریزی باغ گردوی فرنور روش مربع مستطیل، و فاصله‌ی کشت 5*7 متر توصیه می‌شود. همچنین بین درختان اصلی، درختان پرکننده مانند درخت هلو کاشته می‌شود. این درختان موقتی بوده و پس از گذشت سال‌ها و گستردگی نهال گردو، درخت پرکننده حذف می‌شود.

نهال هارتلی

درخت گردوی هارتلی رقمی‌ست با منشاء آمریکایی (کالیفرنیا)، و مانند چندلر و پدرو حدود پانزده روز بعد از گردوهای بذری در فصل بهار شروع به رشد می‌کند. میوه‌ی این رقم حدود یک هفته زودرس‌تر از چندلر است و همین‌طور این درخت قدرت رشد نسبتاً زیادتری دارد. درختان هارتلی بسیار پرمحصول بوده و کیفیت میوه‌ی آنها عالی‌ست. همچنین مناسب‌ترین رقم گرده‌زا برای این رقم فرانکت و روند هستند.
از ویژگی‌های این رقم داشتن مغزی با رنگ روشن، عملکرد خوب، مقاومت در برابر کرم سیب و بیماری بلایت گردو بوده و نسبت به رقم فرانکت حساسیت بیشتری در مقابل سرمای بهاره دارد. شاتون‌های آن اغلب در اثر سرما از بین می‌روند، اما گل‌های ماده‌ی آن را شاتون‌های فرانکت گرده‌افشانی می‌کنند. به همین دلیل رقم فرانکت به عنوان یک گرده‌زا برای هارتلی پیشنهاد می‌شود.

نهال فرانکت

گردوی رقم فرانکت از فرانسه وارد شده و همانند روند بسیار دیر برگده می باشد و بیشتر به عنوان رقم گرده زا برای ارقام چندلر، پدرو و هارتلی استفاده می شود. کیفیت میوه و عملکرد فرانکت نسبتاً خوب بوده ولی به دلیل اینکه رقم گرده زایی برای خود این رقم وجود ندارد تمامی گل های آن بارور نمی گردد.
به دلیل کیفیت مرغوب مغز و عملکرد زیاد به عنوان یکی از ارقام خوب گردو در قسمت های مرکزی کالیفرنیا شناخته شده است که حساسیت بالایی به بیماری بلایت دارد . باردهی اقتصادی این رقم از سال دوازدهم شروع می شود و در باغت تجاری به عنوان گرده زا استفاده می شود . گروی فرانکت بیشتر در مناطق 400 تا 1200 متر از سطح دریا کارایی دارد. فواصل کشت این درخت ماند چندلر 7*5 متر می باشد (به میزان هر ده درخت یک عدد گردوی فرانکت به عنوان گرده زا ). گردوی فرانکت دارای مغز پوست کاغذی به اندازه 43 میلیمتر می باشد که معمولا وزن میوه ه آن با پوست چوبی به حدود 11.5 گرم و مغز آن در حدود 5.5 گرم می باشد.

نهال جمال

گردوی جمال رقمی ایرانی‌ست که توسط موسسه‌ی تحقیقات علوم باغبانی کرج معرفی شده و قبلا با نام زد 63 شناخته می‌شد، ولی پس از ثبت به احترام جناب آقای مهندس جمال عاطفی محقق گردو (و مدیر فنی نهالستان ماهشام) به این نام تغییر یافت. این رقم پر محصول بوده و میوه‌هایی درشت، بیضی شکل و پوست کاغذی ثمر می‌دهد. درختان این رقم در بهار زود برگده بوده (همزمان با گردوهای بذری) و نسبت به سرمای شدید زمستان تا حدودی حساس هستند. رقم جمال نسبتاً کم‌رشد است و در کشت متراکم بیشتر استفاده می‌شود.
مناسب‌ترین گرده‌زا برای آن نیز رقم دماوند است.

نهال دماوند

رقم گردو دماوند نیز ایرانی بوده و به تازگی به ثبت رسیده است و سابغاً با نام زد 30
شناخته می شد. این رقم پرمحصول و با کیفیت بالا است زمان بیدار شدن در بهار نسبتاً زود بوده و همزمان با گردو های غیرپیوندی می باشد. همین طور اندکی به سرمای شدید زمستان حساس می باشد.گردوی دوماوند از ارقام میان گل محصوب می شود کیفیت مغز آن خوب و مطلوب می باشد .